PERFONAUCI / WARPECHOWSKI

Performances : Paulina Miu Zielińska / Łukasz Trusewicz photo. Sonia Firlej

 

 

Performance: Zbigniew Warpechowski, phot. Sonia Firlej

 

W czwartą rocznicę funkcjonowania Galerii Raczej zapraszamy na projekt PERFONAUCI oraz performance ZBIGNIEWA WARPECHOWSKIEGO.

Poprzez działania performatywne artyści ożywią ulice i podwórka odnosząc się do miejsc charakterystycznych dla Łazarza – dzielnicy w której znajduje się Galeria Raczej. Paulina Miu Zielińska dźwiekowo zinterpretuje przestrzeń łazarskich zaułków. Łukasz Trusewicz zaangażuje uczestników w performatywny spacer ulicami Łazarza. Projektowi towarzyszą warsztaty, które odbędą się 25 i 26 maja.

Zapraszamy równiez na performance Zbigniewa Warpechowskiego – pioniera sztuki performance w Polsce. Po działaniu odbędzie się spotkanie z artystą.

Sobota, 23 maja 2015
Galeria Raczej // Perfex /ul. Głogowska 29

godz.17.00 // Perfonauci
Łukasz Trusewicz
Paulina Miu Zielińska

godz. 20.00 // Zbigniew Warpechowski
performance i spotkanie z artystą

Warsztaty:

Pracownia Głosu Wędrującego
 Poniedziałek, 25 maja 2015
start 18.00 / Perfex – dawny Hortex/ ul. Głogowska 29

 Poprzez techniki wykorzystywane w śpiewie białym, warsztaty będą prowadziły do wejścia w dialog z otoczeniem przy użyciu głosu, odkrywając jego ekspresję i świadome nim operowanie.Wziąć głęboki wdech. Zaśpiewać mur i drzewo. Wejść w dialog ze skrzypiącą podłogą.Odkryć swój głos przed sobą i przed innymi. Szukać i się zgubić lub szukać i odnaleźć. Spotkać siebie i drugiego człowieka. Zamknąć oczy. Zapomnieć na chwilę Wszystko. Śpiewać, śpiewać, śpiewać i przypomnieć sobie nagle o Wszystkim. Być na miejscu, czuć miejsce, przeżyć miejsce. Otworzyć oczy i pójść dalej.
Prowadzenie: Paulina Miu Zielińska, zapisy:  galeria.raczej@gmail.com

Warsztaty Perfołazarz
// 26 maja / wtorek / start:18:00 /Pertfex – dawny Hortex / ul. Głogowska 29

W ramach warsztatów uczestnicy poznają warsztat pracy performera i zapoznają się z pracą w przestrzeni miejskiej. Warsztaty będą zaczynem do refleksji na temat miasta jako źródła inspiracji – tła i ramy działań artystycznych..Uczestnicy warsztatów poprzez wspólna pracę przygotują działanie artystyczne, które tymczasowo wprowadzi sztukę w przestrzeń publiczną miasta. Bazując na wymianie własnej wiedzy odkryją artystyczny potencjał tkwiący w przestrzeniach Poznania.
Prowadzenie: Łukasz Trusewicz, zapisy: galeria.raczej@gmail.com

war facebook-01

Artyści:

▶Zbigniew Warpechowski
Performer, malarz, poeta, autor licznych publikacji o teorii performance i sztuki współczesnej. Urodzony w 1938 na Wołyniu. Współtwórca legendarnej międzynarodowej grupy performerów Black Market. Artysta wykonał do tej pory ponad 250 performance’ów w wielu krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej. W 1997 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za 30-letnią działalność w dziedzinie performance, jest jednym z pierwszych artystów na świecie, którzy zaczęli zajmować się sztuką performance i pionierem tego typu działań w Polsce. W 2014 roku odbyła się retrospektywna wystawa artysty w Warszawskiej Zachęcie.
Więcej o artyście: http://culture.pl/pl/tworca/zbigniew-warpechowski

▶Łukasz Trusewicz – Absolwent Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego (ASP) w Poznaniu. Jako artysta wizualny interesuje się kwestiami społecznego odbioru sztuki oraz potencjału pamięci historycznej tkwiącego w różnych przestrzeniach. Inspirują go przestrzenie peryferyjne, miejsca których znaczenie zostało zapomniane lub zmienione przez destrukcyjny wpływ działania czasu i człowieka. Autor rewitalizacyjnych projektów kulturalno- społecznych, pomysłodawca idei Otwartej Strefy Kultury na poznańskim Łazarzu oraz międzynarodowego projektu rzeźby społecznej babelproject.eu. Założyciel i kurator Galerii Raczej w Poznaniu, zajmującej się promocją sztuki performance. Uczestnik wystaw indywidualnych oraz zbiorowych i festiwali; między innymi Month of Performance Art w Berlinie, performance Art Oslo w Norwegii, Body Plasticity w Pekinie, Festiwalu Performance Navinki w Mińsku, Festiwalu Malta w Poznaniu, Festiwali EPAF w CSW Zamek Ujazdowski i Performance Platform w Galerii Labirynt w Lublinie i wielu innych.
https://trusewiczlukasz.wordpress.com/

▶Paulina Miu Zielińska
Performerka, kompozytorka, instruktorka śpiewu. Przysłuchuje się światu, pielęgnując uważność na osobliwe mikro-zdarzenia w jego dźwiękowej tkance. Wędruje po miastach, bagnach, lasach, zamarzniętych jeziorach Suwalszczyzy, skąd pobiera próbki dźwiękowe do swoich kompozycji.
Improwizuje i eksperymentuje. Śpiewa na scenie i w ciemnych uliczkach. Z wielką ochotą odkrywa kolejne słowa i zwroty swojego własnego improwizowanyego języka, który przywędrował do niej z dalekiej Półocy i towarzyszy jej od dzieciństwa. Specjalizuje się w alternatywnej edukacji wokalnej. Zachęca i ośmiela innych do śpiewu w ramach Pracowni Głosu Wędrującego, prowadzi także warsztaty z archaicznej techniki śpiewokrzyku. Współpracuje z teatrem Węgajty a wraz z Janem-Tage Kühlingiem współtworzy grupę działań twórczych KUZKA. Realizuje i wspiera różnorodne projekty społeczne i artystyczne. Ze swoimi działaniami pojawiła się m.in. na festiwalach: Malta w Poznaniu, Between Sky & Sea na wyspie Herdla w Norwegii, Spoiwa Kultury w Szczecinie, Unithea we Frankfurcie nad Odrą, Konteksty w Sokołowsku, Duchamperie w Bydgoszczy, Musica Privata w Łodzi, FRIV w Poznaniu, Munetik Symposium w Armenii a w ramach projektu „Visitors” – na Węgrzech, w Czarnogórze i Albanii.


facebook event –  Perfonauci
facebook evenbt – Zbigniew Warpechowski


Wydarzenie w ramach Włącz Łazarz – Otwarta Strefa Kultury
Patroni medialni: lazarz.pl, kulturapoznan.pl, FreshMagRadio Merkury Poznań, epoznan.plWTK, Radio Afera
Koordynacja, kontakt: Agnieszka Szablikowska, galeria.raczej@gmail.com
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

1 Włącz Łazarz - plakat

%d blogerów lubi to: