PERFEX

english version below


2

 

04/10/2014
Hiroko Tsuchimoto (JAP/SE) KAWAII
Kaisa Luukkonen & Peter Rosvik  (FIN) Five Strikes


10/10/2014
William „Bilwa” Costa (US) & Jasmin Schaitl (AT) collaboration #15
Golem Mecanique (FR)
Justyna Scheuring (PL/UK)
Łukasz Trusewicz (PL)


24/10/2014

Hiroko Tsuchimoto ‚Wind Eye(s)’ – performance and exhibition as a part of residency project


Perfex/Głogowska 29
Działania, warsztaty, dźwięki i przestrzeń.

Perfex to wyjątkowe miejsce, w którym zagości sztuka akcji.  W trakcie miesiąca października przy ulicy Głogowskiej  w Poznaniu, w przestrzeniach byłego Hortexu jak również w Galerii Raczej odbywać się będą działania kulturalne oscylujące w szerokich granicach performance’u.

W przeszklonych pomieszczeniach pamiętających czasy świetności śródmiejskich ulic odbędą się angażujące publiczność performensy, działania dźwiękowe i taneczne, koncerty. Zaproszeni artyści przeprowadzą również serię warsztatów; między innymi warsztaty ruchowo-przestrzenne przewidujące improwizowaną pracę z ciałem.

Ideą Perfexu jest kulturalne ożywienie i czasowa rewitalizacja opuszczonej przestrzeni, która przed wieloma laty była jednym z serc poznańskiego łazarza.

Na czas wydarzenia będzie funkcjonował klub festiwalowy Kawex, w którym w ramach video-roomu Galerii Raczej prezentowane będą video-performance i dokumentacje wybranych artystów, jak również odbywać się będą spotkania, dyskusje, prezentacje artystów. W Kawexie będzie można również doświadczyć niecodziennych performensów kawowych serwowanych przez  Mateusza Gacę.


Kawex – klub festiwalowy i video-room

Głogowska 29, Poznań. Czynne przez cały czas trwania projektu.


Warsztaty:

  • William „Bilwa” Costa (US)& Jasmin Schaitl (AT) Sense and Experience

Sense and experience to warsztaty taneczno-przestrzenno-ruchowe dla osób w każdym wieku. Warsztaty przewidują improwizowana pracę z ciałem, wykorzystującą indywidualny potencjał każdego uczestnika  w odpowiedzi na czas, przestrzeń, dźwięki i ich korelacje z  ludzkimi zmysłami. Warsztaty prowadzone były między innymi  w Berlinie, Tallinie, Oslo, Helsinkach, Istanbule i Wiedniu ; gdzie obecnie artyści ukończyli prowadzić  semestralne zajęcia na University of Applied Arts.

 7-8 pażdziernika 2014, 18.00-21.00 (2 x 3h). Zgłoszenia mailowe  do 5 października.

  • Warsztaty performance  z Hiroko Tsuchimoto / Performance Art & Story telling

Czwartek, 16 października, godz. 17.00-20.00/ Collegium Maius,ul.Fredry, sala 118, wstęp wolny


ARTYŚCI: 

William „Bilwa” Costa (US) & Jasmin Schaitl (AT) Collaboration #15 
Performance i warsztaty: sense and experience
Jasmin Schaitl – Austriacka artystka wizualna, opierająca się na działaniach wizualnych i przestrzennych. Swoją pracę dyplomową na Uniwersytecie Sztuk Użytkowych we Wiedniu w 2012 roku poświęciła sztuce performance. W swoich działaniach koncentruje swoją uwagę na indywidualnym doświadczeniu przemijania.
William „Bilwa” CostaAmerykański artysta bazujący na działaniach ruchowych, dźwiękowych, przestrzennych i wizualnych. Pracuje w różnych krajach  przeprowadzając projekty artystyczno-badawcze, performatywne, interdyscyplinarne, aktywujące artystów do wspólnych działań i kolaboracji. Jego praktyka jako muzyka obejmuje elektro-akustyczne improwizacje, nagrania terenowe, feedback, działania z obiektami i dźwiękami.  Pracuje również jako kurator, wykładowca i recenzent sztuki, prowadzi wykłady i warsztaty.

Kaisa Luukkonen & Peter Rosvik (FIN)
Kaisa Luukkonen ur. 1974 r. ukończyła Kankaapää Art School. Obecnie jest współproducentką Perfo! – miejsca prezentacje sztuki performance w Tampere w Finlandii. Jej działania zorientowane są na widownie, nawet jeśli nie wnoszą dosłownej interakcji. Peter Rosvik – ur. 1968. Ukończył Szkołę Sztuk Pięknych w Nykarleby. Ma duże doświadczenie w pracy z różnorodnymi strategiami artystycznymi, ostatnio w swoich działaniach skupia się na problemie wykluczenia bądź akceptacji w różnych środowiskach społecznych. Od 2007 roku koncentruje  się na pracy ze sztuką performance, jest współzałożycielem przestrzeni Platform, istniejącej od 2000 roku w Vaasa w Finlandii.

Hiroko Tsuchimoto (JAP/SE)
Ur. 1984 roku w Sapporo w Japonii. Artystka wizualna i performerka  mieszkająca w Sztokholmie. Studiowała na Musashino Art University w Tokyo oraz ukończyła Royal Institute of Arts w Sztokholmie.  Swoje działania prezentowała na calym świecie, zarówno w Azji jak i Europie i USA. W Poznaniu będzie przebywać na miesięcznej rezydencji artystycznej finansowanej przez Swedish Arts Grants Committee W ramach miesięcznej rezydencji artystycznej w Galerii Raczej, artystka zrealizuje  projekt, w którym odniesie się  do dokonanych obserwacji specyfiki miasta. Celem artystki będzie stworzenie finałowego projektu, który odnosić się będzie do tożsamości Poznania z nowego – zewnętrznego punktu widzenia. Artystka przeprowadzi również otwarte warsztaty.

Golem mecanique (FR)
Francuska artystka zajmująca się muzyką eksperymentalną. W Polsce będzie kontynuować swój projekt , finansowany przez Instytut Francuski, w którym zajmuje się badaniami na temat kobiet w eksperymentalnej muzyce we wschodniej europie.

Justyna Scheuring (PL/UK)
Uzyskała dyplom z działań przestrzennych  na Uniwersytecie Artytycznym w Poznaniu i dyplom z performance na Uniwersytecie Goldsmiths  w Londynie.  Swoje wypowiedzi performance widzi jako rzeźby współtworzone z przestrzenią, przedmiotami i ludźmi, a przy tym komponowane jak utwór muzyczny lub wiersz – z poszanowaniem dla czasu i rytmu.  W działaniach wychodzi z założenia, że każda obecność to performance. Interesuje ją sposób funkcjonowania ciała w obecności innych ciał oraz różnorodne napięcie, które towarzyszy tym interakcjom. Uczestniczyła w wielu wystawach, festiwalach i warsztatach, jak również w artystycznych projektach kolaboracyjnych.

Łukasz Trusewicz (PL)
Ur. 1984 r. absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W swoich działaniach artystycznych wychodzi z doświadczenia rzeźby i przenosi je na grunt akcji performatywnych oraz miejskich interwencji. Interesuje się kwestiami społecznego odbioru sztuki oraz potencjału pamięci historycznej tkwiącego w różnych przestrzeniach. Inspirują go przestrzenie peryferyjne, miejsca których znaczenie zostało zapomniane lub zmienione przez destrukcyjny wpływ działania czasu i człowieka. Pomysłodawca i jeden z prowadzących Galerię Raczej.

Yoto (DE)
Berlińska artystka, studiowała interdyscyplinarne sztuki piękne w Groningen w Holandii. Członkini berlińskiej organizacji działającej w zakresie sztuki performance Performer Stammtisch. Żyła w wielu miastach takich jak Sajgon, Hanoi, Bangkok, Wientian , Paryż, Zurych, Kopenhaga, Vancouver.  Podczas codziennego życia w rożnych miejscach obserwuje zachowanie ludzi i ich wzajemne relacje. Ta codzienna automatyczna analiza sytuacji staje się inspiracją do tworzenia sztuki.

Mateusz Gaca (PL)
znany  jako Gaca, od 10 lat zajmuję się kawą. Jest jednym z najbardziej znanych i utytułowanych osób zajmujących się parzeniem kawy w Polsce, kreatorem w młodej sztuce zwanej latte art. Gaca traktuję kawę jak tworzywo które wciąż odkrywa na nowo dzięki czemu każda kawa z jego ręki to inna unikatowa historia. Na co dzień Gaca wspólnie z obecną Mistrzynią Polski Latte Art Agnieszką Rojewską prowadzi Brisman  Kawowy Bar w Poznaniu. Gaca występował między innymi na TEDex oraz w telewizyjnym show Mam Talent. Jest również Beat Makerem oraz MC który poprzez swoje teksty propaguję picie kawy oraz jej kulturę. O tym czym jest kawa, kultura picia kawy, tradycjach, modach jak i o nim samym będzie można się dowiedzieć podczas jego codziennych prezentacji w Kawexie.


Kuratorzy: Agnieszka Szablikowska, Łukasz Trusewicz
Organizacja: Galeria Raczej
Patroni medialni: Obieg, Magazyn Sztuki, Livinggallery.org, Lazarz.pl, Radio Afera, Radio Merkury
Partner: Brisman
Sponsorzy: IASPIS Swedish Arts Grants Committee (rezydencja Hiroko Tsuchimoto), Pracownia Łazarska

Dofinansowano ze środków Miasta Poznania. // Jasmin Schaitl i William „Bilwa” Costa biorą udział w wydarzeniu dzięki uprzejmemu wsparciu Austriackiego Forum Kultury.

perfex plakat

Perfex

Events, workshops, sounds and space.

Perfex is an unique space in Poznan where live art  will find it’s  place. In October, the former site of Hortex and the Raczej Gallery will be the venues for cultural activities belonging within a wide range of performance art. Transparent glass-walled areas, remembering the best times of the downtown streets, will be home to performances designed to engage the audiences including improvised music or dance, concerts and artists’ presentations. The artists involved in the project will run a series of workshops focusing on body-related space and movement.

The idea of Perfex  is to temporary revitalize the abandoned space, which many years ago was one of the hearts of Lazarz district.

During the event we will also invite you to Kawex, the festival club  where Raczej Gallery will present video-performances and documentations of selected artists and where meetings with artists, presentations and discussions will be held. In Kawex you will also experience the extraordinary coffee performances served by Mateusz Gaca.

EVENTS:

4th October 2014, 7.00PM

Hiroko Tsuchimoto (JAP/SE) KAWAII
Kaisa Luukkonen & Peter Rosvik (FIN) Five Strikes
Yoto (DE) Melody of Poznan


10th October 2014, 7.00PM

William “Bilwa” Costa (US) & Jasmin Schaitl (AT) collaboration #15
Golem Mecanique (FR)
Justyna Scheuring (PL/UK)
Łukasz Trusewicz (PL)


24th October 2014, 7.00PM

Hiroko Tsuchimoto – final presentation & exhibition


Kawex – festival club & video-room

Głogowska 29 st.
Open during all the project.


Workshops:

  • William “Bilwa” Costa (US) & Jasmin Schaitl (AT)

The “Sense and experience” workshops conducted by the duo have already been held in Berlin, Tallin, Oslo, Helsinki, Istanbul and Vienna, where the artists finished teaching semester classes at the University of Applied Arts.
Workshops entrance fee:  25 PLN / os
Details and submissions (till  October 5th): galeria.raczej@gmail.com, https://galeriaraczej.wordpress.com

  • Performance workshops with  Hiroko Tsuchimoto

Details soon.


Artists:

William “Bilwa” Costa (US) & Jasmin Schaitl (AT)

William „Bilwa”Costa an Austrian visual artist, basing her work on visual and spatial actions. Her thesis work, at the University of Applied Arts in Vienna in 2012, was dedicated to performance art. In her performances she pays a lot of attention to an individual  experience of the passage of human life. William “Bilwa” Costa is an artist who works in the sound, movement, performance, and visual arts contexts. Improvisation and collaboration with other artists are essential elements of his work. He works internationally, generating research, lab, and performance projects, actively cultivating opportunities for artists to work together on new interdisciplinary experiments. His musical practice incorporates electro-acoustic improvisation, graphic scores, and composition using: field recordings, feedback, amplified objects and tones. Bilwa has performed, led workshops, and been a guest lecturer in N. America, Europe, and Australia. Jasmin Schaitl (AT) is a live, action-based, performer with a visual arts background. She works site-relative with selected materials, develops task-based movements, and creates installation environments during her performances. Her focus is to reduce, minimize, and find the essence of each action.She has performed, exhibited, led workshops, and organized  in Europe, Central and South America.

Kaisa Luukkonen & Peter Rosvik (FIN)
Kaisa Luukkonen, born in 1974, graduated from Kankaapaa Art School. Currently she is a co-producer of Perfo! – the place of presentation of performance art in Tempere, Finland. Her work is strongly audience oriented even when it is not underlyingly interactive. Peter Rosvik, born in 1968. Graduated from School of Fine Arts in Nykarleby. Since 2007 he has concentrated on performance art and is a co-founder of space of Platforms, existing since 2000 in Vaasa, Finland.

Five Strikes The performance looks into the difference in gender perception and explores the dynamics of collaborative art.

Hiroko Tsuchimoto (JAP/SE)
Born in 1984 in Sapporo,Japan, a visual artist and performer living in Stockholm. She studied at Musashino Art University in Tokyo and graduated from Royal Institute of Arts in Stockholm. Her actions have been presented all around the world. In Poznań she will be staying for a month of residency funded by Swedish Arts Grants Committee during which she will conduct workshops and present actions and her final project prepared for Poznań.

Golem Mecanique (FR)
A French artist who deals with experimental music. In Poland she intends to continue her project, funded by French Institute, in which she is doing research on women in experimental music in East Europe.

Justyna Scheuring (PL/UK)
Received a diploma in spatial activities  from the University of Art in Poznan and a diploma in performance at the Goldsmiths University in London. She participated in many exhibitions, festivals and workshops as well as collaborative art projects.

Łukasz Trusewicz (PL)
Born in 1984, a graduate of Poznań University of Art, the originator and one of the curators of Galeria Raczej.  The experience of sculpture, installation and performance art, just as interest in the impact of art on an urban zone, led him to projects and actions in the public space. In his artistic practice interested in such issues as  public perception of art and historical memory potential inherent in different spaces.

Yoto (DE)
A Berlin artist, who studied interdisciplinary fine arts in Groningen, Holland. A member of  Performer Stammtisch, a Berlin-based performance art organization. She will introduce the audience to the process of creating A Melody of Poznan. Statement: “whats important to me is a sort of study. I study behavior of people. Relationships between people. Analyzing situations. This is what i do automatically in daily life. Somehow it happens that results of these studies happen to be art.“ 

Mateusz Gaca
known as Gaca, its one of the most famous and succssful people invoved in brewing coffee in Poland, a young creator in the art called latte art. He ‚s rediscovering coffee as a material, every coffee made by him is a different story.  He leds, together with Polish Latte Art Champion Agnieszka Rojewska, Brisman Coffe Bar in Poznan.  About fashions, traditions and what coffee really is you will learn in everyday presentations in Kawex.


Curators: Agnieszka Szablikowska & Łukasz Trusewicz

Organizers: Galeria Raczej

Media patronage: Obieg, Magazyn Sztuki, Livinggallery.org, Lazarz.pl, Radio Afera, Radio Merkury

Sponsors: Pracownia Lazarska, IASPIS Swedish Arts Grants Committee

Supported by City of Poznan.//Jasmin Schaitl and William „Bilwa” Costa’s participation in Perfex is made possible with the kind support of the Austrian Cultural Forum Warsaw.

%d blogerów lubi to: